UETD Yöneticileri, Alman Federel Milletvekilleriyle Türkiyede Suriyeli Mültecileri ziyaret ettiler

UETD Yöneticileri, Alman Federel Milletvekilleriyle Türkiyede Suriyeli Mültecileri ziyaret ettiler

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik Bey, Genel Başkan Yardımcısı (EU ve Siyasi Birim Başkanı) Filiz İşler Hanımefendi ve Ak Partisi Brüksel Temsilciliği Başkanı Zafer Sırakaya Bey le Alman Milletvekillerinden oluşan heyet:CDU NRW (Kuzey RenWestfalen Federal) Milletvekilleri, Oliver Wittke ve Danışmanı Denis Gremm, Cemile Giossuf, Thomas Kufen,Christina Schwarzer,Nizip ilçesindeki Suriyeli sığınmacıların barındığı konteyner kenti ziyaret etti.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) organizasyonuyla yaklaşık 5 bin Suriyelinin barındığı konteyner kente gelen ve aralarında eski Almanya Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Almanya Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi Oliver Wittke’nin de bulunduğu heyet, Dışişleri Bakanlığının Kamplardan Sorumlu Temsilcisi Suphi Atan tarafından karşılandı.

Konteyner kentteki idari binada Gaziantep AFAD Müdürü Sinan Atakan tarafından verilen birfinge katılan heyettekiler, daha sonra okulu ziyaret ederek, sosyal tesisleri ve marketi gezdi. Milletvekilleri daha sonra Suriyeli ailelerle kaldıkları konteynerlerde görüşerek, bir süre sohbet etti.

“ÜLKEMİZİ ALMANYA’DA ÖVGÜYLE SAVUNACAKLARDIR”

UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, buradaki gelişmeleri Almanya’da olmalarına rağmen yakından takip ettiklerini söyledi.

Türkiye Devletinin, Suriyelileri rahat şekilde barındırdıklarından emin olduklarını ifade eden Çelik, şöyle konuştu:

”Almanya’dan beraber geldiğimiz milletvekilleri de Türkiye’nin kabul ettiği milyonlarca Suriyeliye nasıl davrandığını ve onlara yönelik neler yaptıklarını görsün istedik. Heyettekiler, Suriyelilere nasıl hizmet edildiğini görerek duygulu anlar yaşadılar. Türkiye yaklaşık 4 yılda 1 milyon 600 bin Suriyeliyi kabul ederken, üzülerek söyleyeyim ki kıta Avrupa’sında 4 yılda 120 bin mülteciyi ancak kabul edebildiler. Hatta 7-8 bin mülteciyi bile söz konusu ederek, ‘onları nereye nasıl yerleştireceğiz’ gibi tartışmalar dahi çıktı. İşte bu gibi tartışmaların yaşandığı yerden gelen bu milletvekillerimiz, bugün burada gördükleri çalışmalar sayesinde hem kendilerini motive edecek, hem de ülkemizi Almanya’da övgüyle savunacaklardır.”

Konuyla alakalı Fotoğraflar

[Best_Wordpress_Gallery id=”27″ gal_title=”20141101_04_UETD Yöneticileri, Alman Federel Milletvekilleriyle Türkiyede Suriyeli Mültecileri Ziyareti”]

1

Bizi takip edin