Türkiye’de kamuoyunun gündemini meşgul eden 04.04.2021 tarihli “104 Amiralden Möntrö Bildirisi” başlıklı yazı hukuk devletini ve millet iradesini açıkça hedef alan ve demokrasiye saldırıda bulunan bir bildiridir.

Demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye’de, antidemokratik çağrışımlarla Türk Devleti’nin iradesinin hiçe sayılması, vesayetçi zihniyetlerin tevarüsünün bir başka örneğidir. Söz konusu menfur bildiriye gösterilen tepkiler, vesayetçi geleneğin can çekiştiğinin açık bir göstergesidir. Tıpkı 15 Temmuz’da milletimizin vermiş olduğu ders gibi, bugün de vesayetçi paradigmaların beslediği çürümüş zihinlere aynı ders verilecektir.

Türk milletinin seçilmiş temsilcilerine yönelik üstü kapalı tehditler ve darbe imalı bildiriler hiçbir şekilde kabul edilemez. Demokrasimize, milli iradeye, vatandaşlarımızın huzuruna ve birlik ve bütünlüğümüze karşı yapılan saldırılar hak ettiği karşılığı bulacak, söz konusu girişimlere Avrupalı Türkler daima, demokrasinin yüce değerleri gereğince karşılık verecektir.

Uluslararası Demokratlar Birliği olarak milletimizin değerlerine karşı gerçekleştirilen bu kalkışmayı şiddetle kınıyoruz. Dün olduğu gibi bugün de sinsi ve hain planlara karşı millet iradesinin yanında duracak ve her türlü benzeri kalkışmaya karşı milletimizin yanında saf tutacağız.

Köksal Kuş
Genel Başkan

PDF dosyası

×