Milletvekili Mahir Ünal UETD’nin Konuğuydu

Milletvekili Mahir Ünal UETD’nin Konuğuydu

UETD’nin Konuğu olan Milletvekili Mahir Ünal ziyaret ettiği cemiyetlerde yaptığı konuşmalarda ‘Gezi olayını CNN ve BBC canlı verirken, Hamburg neden gündeme gelmedi’ sorusunu yönelterek Almanya Yetkililerinin samimiyetini sorguladı.

UETD’nin davetlisi olan 30’a yakın milletvekili, 17 Aralık soruşturmalarıyla Türkiye’de yaşanan gelişmeler başta olmak üzere, bilgilendirme toplantıları için Avrupanın farklı ülkelerine geldiler. Kısa adı UETD olan Avrupalı Türk Demokratlar birliği Genel merkezi organizesiyle Bonn Leverkusen Bürühl ve Köln’de bir dizi salon toplantıları düzenlendi.

AKP Kahraman Maraş milletvekili Mahir Ünal  IGMG Bürühl camisinde cami cemaatıyla AKP hükümetinin son 11 yılını değerlendirerek, yaşanan son gelişmeler hakkında bilgiler vererek soruları cevapladı. 12 Ocak Pazar günü UETD Bölge başkanları ve Genel idare kurul üyelerininde hazır bulunduğu  toplantıdada bir konferans veren Ünal  burada hükümet icraatları ve diğer gelişmeleri özetledi. Toplantıda ilk sözü alan UETD Genel Başkanı Süleyman Çelik kısa bir selamlama konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

‘’Biz buralıyız burada yaşıyoruz, her nekadar buraya yönelik faaiyetlerimiz var isede, Türkiye’deki gelişmeleri dikkatle izliyoruz. Zira güçlü ülkenin güçlü vatandaşları olarak yaşamak istiyoruz. Batı Avrupada yaşayan 5-6  milyon insan 17 aralıkla başlayan gelişmeleri kaygı ile izlemekte, onunla alakalı Avrupanın 11 farklı şehrinde Türkiyeden gelen Milletvekilleri bilgilendirme toplantısı yapmaktalar. Bizde Leverkusen Bonn, Bürühl’de olmak üzere dört toplantı yaptık.’’ dedi. Daha sonra kürsüye gelen Kahraman maraş milletvekili Mahir Ünal özetle şu ifadelereyer verdi.

‘’Öncelikle mevlit kandiliniz mübarek olsun. 17 Aralık operasyonuna yönelik bilgilendirme yapmıyoruz. 1,5 yıldan beri meclis AKP milletvekilleri Avrupa’nın değişik ülke ve şehirlerinde vatandaşlarımıza gündeme dair bilgilendirme toplantıları zaten yapıyoruz. Bu seferki gündem 17 aralık olduğu için onunla alakalı bu gün buradayız. Bazı yayın organlarının anlattığı manada biz  bu gün burada değiliz. Son 11 yılda Türkiye’de ne oldu ne yaşandı? diye sorulursa bununla ilgili bir cevabınız var. Biz son 11 yıldır Türkiyenin ekonomik anlamda bağımsızlığına kavuşması, dış politikada bağımsız bir aktör haline gelmesi, Türkiyenin kendi ayakları üstünde duran güçlü ekonomisiyle, tarihiyle, medeniyetiyle, karekteriyle bağımsız bir ülke olma mücadelesi veriyoruz. Türkiye bu mücadeleyi son 150 yıldır başlattı. İki gündür bana şunu soruyorlar Türkiyede gezi olayları olduğunda CNN , BBC  canlı yayınlar yaptı da neden Almanya Hamburg söz konusu olunca hiç gündeme gelmiyor. Neden.  Siz güçlü bir ekonomiye sahipseniz size kolay kolay bir operasyon çekemezler.

Almanya’nın altın rezervi sadece 4,5 trılyon yuro.  Türkiye’nin toplam döviz rezervi 136,5 milyar dolar. Dolayısıyla 2023 hedeflerinde  Türkiye 500 milyar ihracata 25.000 dolar kişi başı gelirli bir Türkiye’yi icra etmeye çalışıyoruz.

Neden ısrarla çözüm sürecinide biz ısrar ediyoruz.  Birileride tam tersi bu noktada bizi vurmaya çalışıyor. Bizi tuttukları bağladıkları neresi. Terör belası.

Kanal İstanbul 3. Köprü havaalanı , gap dap , bütün bunlar kaynak oluşturma çabası.  Bütün bunları yaparken bağımsız bir politika takip etmek zorundasınız.  Bunun işte ağır bedelleri var. Yıllarca farklı bağımlılıkla yöneten odaklar müsade etmek istemiyor.2002 öncesinde ne vardı. Yüksek faizle devleti borçlandırılşıyorlardı. Biz % 46 lardan faizi  %13 çekerek 642 milyar lirayı devletin kasasında tuttuk.

Türkiye Mayıs 2013 e geldiğinde 125 milyar yuroluk ihale yapmıştı. 3. Boğaz köprüsü, Hava alanı, Enerji santralı ihalesi, Kanal İstanbul büyük ihaleleri gerçekleştirmiştik. İMF ile göbek bağını kesmiştik. o yıl faiz % 4,5 çekilmişti. Gezi olayları patlak verdi. Dünyaya öyle bir verdilerki Türkiye sanki  yanıyor.  Gezi olayları olimpıyatları kaybetmemizdede  etkili oldu.

Hiç kimse 17 Aralık operasyonunu hukuk üzerinden konuşmaya kalkmasın . Eğere konuşacak olursak,adil yargılanmayı konuşmamız, Soruşturmanın gizliliğini konuşmamız lazım. Seçimle götüremedikleri hükümeti soruşturmayla götürmek istiyorlar. 2006 yılında Deniz Baykal tam iki saat  boyunca belediye başkan adayı yaptıkları kişini yolsuzluklarını anlattı. İki yıl boyunca soruşturmayı saklayacaksın. Üç soruşturmayı bir araya getirmiş aynı anda düğmeye basmış. Soruşturmanın içindeki bütün belgeleri basınla paylaşıyorlar. Peki yargı sürecindeki bir dava hakkında konuşmak suçtur. Henüz suç sübut bulmamış, maksat adil yargılama değil ozaman. Amaç yolsuzluk algısı oluşturarak hükümeti zayıflatmak.

Başbakanımız zaten sonuna kadar gidilsin dedi.  Hukuk suça bulaşanı alsın hesabını sorsun bizde arkasında duralım. 11 yıldır yolsuzluk yapan kimseyi AKP kendi içinde barındırmadı. Biz bu yola çıkarken uzun bir yola çıkacağımızı bilerek çıktık. Bize yüklenen sorumluluğu iman gibi kalbimizde taşıyarak çıktık. Yol arkadaşlarınızdan birisi bulaşırsa kervandan ayırırız. Hukuku suikast silahına dönüştürür siyasi boğmaya çalışacaksın iki yıl boyunca dinleyip kannunsuz ilşler yapıp elinizdeki tüm belgeyi basına sızdırıp AKP itibarsızlaştıracaksın. Millet oyunu gördü.’dedi. İSKENDER GÜNGÖR-KÖLN

Bizi takip edin