Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Dortmund’da düzenlenen mitingde Vatandaslara seslendi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Almanya Dortmund’da düzenlenen mitingde Vatandaslara seslendi

Almanya’da yaşayan Türk Vatandaşlarına seslenen Başbakan Davutoğlu, konuşması sırasında “Bu Albayrak neredeyse bize orası Türkiye’dir. Bize her yer Türkiye’dir “dedi.

Başbakan Davutoğlu, “Çanakkale savaşı ve onun yıldönümünde şehitlerimizi andık. İstanbul’u işgal etmek isteyenlere karşı Türkiye’nin her bir yerinden şehit olmaya yürüdüler. Bizler Çanakkale ruhunu 21. yüzyıla taşıyoruz. Temel mesele Çanakkale ruhunu yaşatmaktır” şeklinde konuştu.

Davutoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Şu anda Almanya’da 90 bin Türk işletmesi var. 45 milyar euro Türk cirosu var. 400 bin Türk Almanya’da çalışıyor. Her birinizi alnınızdan öperek tebrik ediyorum.

Sizlerin ızdırabınız bizim ızdırabımızdır, sizlerin sevinciniz bizim sevincimizdir. Bundan sonra herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının gözünün yaşından bir damla yaş düşse onu önce büyükelçimiz görecek.

Sayın Merkel ile görüşmemizde Türkiye ile Almanya arasında yüksesk düzeyli işbirliği konseyi kurma kararı aldık. Kimliğinizi, dininizi, dilinizi koruyacaksınız, biz entegrasyonu gerçekleştiririz, asimilasyona kesinlikle rıza göstermeyiz.

Geçen yıl Almanya’da 22 camimiz saldırıya uğradı bu durumlarda sükunetle hakkınız arayın, kutsal mekanlarımızı koruyun ama şiddete başvurmayın. Almanya’nın sosyal iktisadi hayatına katılın, Almanca’yı mutlaka öğrenin.

KÜLTÜRÜNÜZÜ DİLİNİZİ KORUYUN

Kültürünüzü dilinizi dininizi gurbet topraklarda koruyacaksınız. Teröre karşı olduğu gibi İslam karşıtlığına ve Türk karşıtlığına karşı da dimdik dururuz. Geçtiğimiz sene 22 camimiz saldırıya uğradı. Kutsal mekanlarımızı koruyun ancak şiddete asla başvurmayın.

BTARİHİMİZE HAKARET EDEN BİR MÜFREDAT OKUTAMAZSINIZ
Buradan Almanya parlamentosuna bir kes daha sesleniyorum. Sözde soykırım iddialarıyla bize kimse tarih dersi vermeye kalkmasın. Biz üçüncü taraflarla hiç bir şey tartışmayız. Kimse bizim çocuklarımıza bizim tarihimize hakaret eden bir müfredat okutamaz.. Sözde soykırım iddiası üzerinden birisi bize tarih dersi vermeye kalkarsa onlara deriz ki, “Bütün Anadolu halklarıyla 1000 yıl bir arada yaşadık. Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz”

Avrupa İslamı diye bir kavram uyduruyorlar, ey kardeşlerim.. bize “Anadolu İslam”ı yeter. Kimse bizim çocuklarımıza bizim tarihimize hakaret eden bir müfredat okutamaz.

En geç 2023’te Türkiye semalarında yüzde 100 Türk yapımı savaş uçağı olacak.

Bizi ne Gezi ne de 17-25 Aralık’ta durduramadılar, durduramayacaklar.

Avrupa’daki bütün vatandaşlarımız için bir kampanya başlatıyoruz, Her eve bir al bayrak, bir Kur’an-ı Kerim, ve bir Türkçe sözlük göndereceğiz.

Her birinizin onurunu korumak bizim devlet görevimizdir, koruyacağımıza buradan söz veriyorum.

Silahla demokrasi yan yana olur mu? O silahları gömecekler, ondan sonra demokrasiden bahsedebilirler.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın dövizli askerlik bedellerini 6000 eurodan 1000 euroya düşürüyoruz.

Yurtdışındaki vatandaşlarımıza, şimdi Almanya’da olup da okuyan gençlere, akademik destek ve burs sağlıyoruz. Bu çerçevede, lisans bursu olarak 500
avro, yüksek lisans bursu olarak 700 avro, doktora bursu olarak bin avroluk burs desteği veriyoruz gençlerimize.

7 Haziran’dan sonra inşallah ilk girişimlerimizden biri, size seçilme hakkını da getirmek. Türkiye’de 85 seçim bölgesi var. İnşallah 86’ncısını da
yurt dışı için kurarız ve sizlere de kendi temsilcilerinizi seçme hakkını vereceğiz inşallah.

Özellikle boşanma, miras meselelerinde söz konusu olan tanıma ve tenfiz davalarını hızlandırarak kolaylaştırıyoruz. Yani Almanya’da alınan bir hukuki
kararın Türkiye’de tanınması, orada alınan kararın burada tanınması için talimatları verdim. Artık iki hukuki işlem olmayacak. İnşallah hukuki
işlemleriniz en kolay yoldan yapılacak.

Yurdışından vatandaşlarımızın, 3 kişiyle yaptığı uçuşlarda THY’den yüzde 20 indirim talep edeceğiz.
Yurtdışındaki vatandaşlarımızın çocuklarının türkiye ile bağlarını güçlendirmek için gençlik köprüsü projesini yaygınlaştıracağız.

Gurbetçi annelere İlk çocuğa 300 TL ikinci çocuğa 400 tl ve 3 çocuğa 600 tl yardım desteği vereceğiz.
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı için 217 euro olan pasaport harçlarını 100 euroya düşürüyoruz.

Yurtdışından getirilen araçların Türkiye’de kalış süreçlerini 2 yıla uzatıyoruz.

Yurtdışından getirilen telefonların Türkiye’de kayıt edilmeden kullanılma süresini iki katına çıkaracağız.

Türkiye’deki doğum yardımı Avrupa’daki türk vatandaşlarımıza da uygulanacak.

Konuyla alakali Fotograflar

[Best_Wordpress_Gallery id=”49″ gal_title=”20150503_ADavutogluDortmundWesfalenhalle”]

HG029909

Bizi takip edin

DSGVO Cookie Consent mit Real Cookie Banner