Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili basın açıklaması

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili basın açıklaması

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadın haklarına ve dünya kadınlarının taleplerine dikkat çekmek için önemli bir gün. Bu yıl Birleşmiş Milletlerin Dünya Kadınlar Günü için belirlemiş olduğu slogan: ‚Equality for women means progress for all’ –  Kadın için eşitlik herkes için ilerleme’. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği olarak çalışmalarımızda kadının bakış açısını ve kadının çalışmalara katmış olduğu değeri önemsediğimizden 2013 yılında UETD Kadın Kollarını kurmuş bulunmaktayız.

 

5 Mart 2014 tarihinde Avrupa Birliği tarafından açıklanmış olan araştırma kadına karşı şiddetin korkunç boyutlar aldığını ortaya koymakta. Avrupa’da yaşayan her üç kadından biri şiddete ve cinsel istismara uğramakta. Dünyanın farklı bölgelerine kıyasla kadın hakları, eşitlik ve özgürlükler alanında örnek olan Avrupa Birliği ülkelerinde kadına karşı şiddetin bu denli yüksek olması üzüntü vericidir.

 

AB tarafından açıklanan bu araştırma göstermektedir ki, sivil toplum kuruluşları, kadın hakları savunucuları ve siyasiler kadına karşı şiddeti çalışmalarında daha fazla konu etmeli ve engelleyici adımlar atmalı.

 

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği olarak tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutlar, göçmen kadınların sorunlarının çözülmesini, iş hayatında eşitliğin sağlanmasını ve sosyal hayatın her alanında kadının hak ettiği konuma kavuşmasını temenni ederiz.

Bizi takip edin