Almanya’da Türkler PEGIDA’ya karşı 5 Ocak’ta Köln’de yürüyüş düzenleyecek

Almanya’da Türkler PEGIDA’ya karşı 5 Ocak’ta Köln’de yürüyüş düzenleyecek

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Başkanı Süleyman Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ortadoğu’daki gelişmelerin ve Suriye’deki iç savaşın aşırı sağcı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar grubu (PEGIDA) eylemlerine zemin hazırladığını söyledi.

Suriye’de yaşananların, Avrupa’daki bazı medya kuruluşları tarafından yansıtılma şeklinin de PEGIDA eylemlerine verilen desteği artırdığını dile getiren Çelik, PEGIDA eylemlerine katılanların sayısı gittikçe arttığına da dikkati çekti. PEGIDA karşıtı yürüyüşlerin ile bu yürüyüşlere katılanların sayısının artmasından mutluluk duyduklarını ifade eden Çelik, “5 Ocak’ta Köln’de yürüyüş olacak. UETD’de olarak biz de bu yürüyüşe katılacağız. Bu tür eylemlere katkıda bulunacağız. Nerede PEGIDA’ya karşı yürüyüş varsa orada olacağız” ifadelerini kullandı.

İslam karşıtı eylemlerle mücadele etmek için Almanya’daki siyasi partilere büyük görev düştüğünü ifade eden Çelik, “Bu konuda özellikle medyaya görev düşüyor. Daha dikkatli yayın yapma mecburiyetindeler. PEGIDA medyadan beslendi ve kendilerine taban oluşturdu” diye konuştu.Süleyman Çelik, şöyle devam etti:

“İslam karşıtlığı ile başlayan PEGIDA, ırkçılık, yabancı ve göçmen düşmanlığı yapıyor. Bu da Avrupa’yı şiddetle rahatsız etmekte. Bu yürüyüşler Avrupa değerlerine karşıdır. O yüzden bu konuda sadece Almanya’yı değil, tüm Avrupa ülkelerine çok büyük görevler düşüyor.”

Son dönemde camilere yönelik saldırıların da arttığına dikkati çeken Çelik, “Bu tür yürüyüşler ırkçıları cesaretlendiriyor. Bu cesaretle cami saldırıları devam edecek” dedi.

Bu röportajın Vidyo linki :   UETD Genel Başkanı Sn.Süleyman Çelik Haber Türkte PEGIDA üzerine konuşuyor.

Yürüyüs

Bizi takip edin