AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim işleri Başkanı Prof.Dr.Mustafa Şentop ve Heyeti, Almanya’da UETD Genel Merkezini ziyaret etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim işleri Başkanı Prof.Dr.Mustafa Şentop ve Heyeti, Almanya’da UETD Genel Merkezini ziyaret etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim işleri Başkanı Prof.Dr.Mustafa  Şentop ve Heyeti, Almanya’da UETD Genel Merkezini ziyaret etti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim işleri Başkanı Prof.Dr.Mustafa Şentop, Türk siyasi tarihinin en önemli dönüm noktalarında olduklarını belirterek,  “Bu nedenle önümüzdeki seçimler çok önemli” dedi.

Köln’deki Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Merkezi’ni birlikte katilan Heyetle;

( Ali Ihsan Yavuz – Sakarya AK Parti Milletvekili ve AK Parti Seçim işler Başkan Yardımcısı, Fazilet Dağcı Çığlık Hanımedendi – Erzurum AK Parti Milletvekili ve AK Parti Seçim işler Başkan Yardımcısı, Gülay Samancı Hanımefendi- Konya AK Parti Milletvekili – Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve AK Parti Seçim işler Başkan Yardımcısı, Hamza Dağ – İzmir AK Parti Milletvekili ve AK Parti Seçim işler Başkan Yardımcısı, Harun Tüfekçi – Konya AK Parti Milletvekili ve AK Parti Seçim işler Başkan Yardımcısı, Yusuf Başer – Yozgat AK Parti Milletvekili ve AK Parti Seçim işler Başkan Yardımcısı), ziyaret edip, kahvaltı programına katılan Şentop, UETD MYK Üyeleriyle tanışıp güncel olaylar ve seçim çalışmalarıyla ilgili bigi verdi.

Ve daha sonra UETD’nin Halkla ilişkiler Biriminin yapmış olduğu Seminere katılan Şentop, katılımcılara yönelik yaptığı konuşmada,  10 Ağustos Cumhurbaşkanı Seçimi’nde yurt dışındaki Türklerin ilk defa oy kullandığını hatırlattı. Bu konunun 20 yıldan bu yana ülkede tartışıldığını ifade eden Şentop, ancak buna ilişkin hukuki düzenlemeyi AK Parti’nin gerçekleştirdiğini kaydetti. Türkiye’de seçimlere katılımın Avrupa ve Amerika’daki ülkelere göre çok yüksek olduğunun altını çizen Şentop, yurt dışındaki Türklerin seçime katılım oranının ise istenilen seviyede olmadığını vurguladı.

Özellikle Almanya’da seçimlere katılımın daha yüksek olmasını istediklerini dile getiren Şentop, sadece Almanya’da 1 milyon 400 bine yakın seçmenin bulunduğunu, dolayısıyla katılımın daha fazla olması gerektiğini  belirtti. Seçime katılım konusunda toplumun bilinçlenmesi gerektiğini kaydeden Şentop, ayrıca Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bunu kolaylaştıracak önlemler almasını istediklerini bildirdi. “Yurt dışında oy kullanılan yerlerin sayısını artırmak, merkezi yerlerde seçmene oy kullandırmak, süreyi uzatmak ve randevu sistemini esnek hale getirmek gerekiyor” diyen Şentop, 10 Ağustos Cumhurbaşkanı Seçimi’nde bazı olumsuzlukların yaşandığını anlattı. “Yurt dışında oy kullanmayı kolaylaştıracak adımlar atılacak”  Randevu sisteminin devam edebileceğini ancak gelen insanların geri çevrilmeyeceği bir düzenlenmenin yapılması gerektiğini dile getiren Şentop, şöyle devam etti:

“Randevu sistemi buradaki vatandaşlarımız için bir kolaylık. Yurt dışındaki seçimlerde randevu saatine gelenlere öncelik tanınabilir ancak oraya oy kullanmaya gidenler de geri çevrilmemeli. Bu altyapıyı da YSK’nın hazırlaması lazım. Bu konuda YSK nezdinde girişimlerde bulunuyoruz. Randevu kanunda var ama kanunda mecburiyet halinde yer almıyor. Kanundan kaynaklanmıyor problem. Randevu  mecburiyet halinde değil gerekli olduğu takdirde kullanılacak bir yöntem olarak kanuna konulmuştur. Yanlış olan 10 Ağustos seçimlerinde randevu sisteminin genel bir kural gibi hiç esnekliğe gidilmeden uygulanmasıdır. Yurt dışında oy kullanmayı kolaylaştıracak adımlar atılacak inşallah.” –  “İnsanlarımızın siyasi tavırlarını göstereceği yer sandıktır” Yurt dışında yaşayanların Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından takip ettiğini kaydeden Şentop, sözlerini şöyle sürdürdü:   “İnsanlarımızın siyasi tavırlarını göstereceği yer sandıktır. Sandığa giderek oy kullanmaları gerekmektedir. Öncelikle seçimin önemini buralarda çok iyi anlatmalıyız. Yurt dışındaki seçmeni temsil edecek kişileri bizim de diğer siyasi partilerin de parlamentoya taşıyacak adımları atmalıyız. Avrupa kökenli kişiler arasından milletvekili adayı gösterdik daha önce. Şimdi bu daha önemli hale geldi. Sizlerin aranızdan birileri farklı illerden aday göstererek parlamentoya taşıyacağız. Bunun da ilgiyi alakayı artıracağına inanıyoruz.”

Mustafa Şentop, son yıllarda,  AK Parti’nin kalıcılığını görenlerin istikrarı bozmak için birtakım adımlar attığını, Gezi olayları ve 17-25 Aralık darbe teşebbüsleri ile 6-7 Ekim olaylarının bu kapsamda yapıldığını söyledi. “AK Parti’yi, Türkiye’yi zayıflatmak istediler” Bunların ana hedefinin, gelecek 10 yıldaki siyasi durumu belirleyecek seçimler zincirini AK Parti aleyhine bozmak olduğunu vurgulayan Şentop, şöyle konuştu: “30 Mart seçimlerini etkileyip onun arkasından AK Parti’nin adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçilmesini engellemek arkasından da AK Parti’yi zayıflatmak, mümkünse iktidardan indirmek değilse de başka partiye muhtaç olacak şekilde bir koalisyona zorlayacak bir yapı oluşturmaktı hedef. Böylece AK Parti’yi, Türkiye’yi zayıflatmak istediler. AK Parti’nin mukadderatıyla Türkiye’nin mukadderatı örtüşmüştür. AK Parti’ye gelecek bir zarar Türkiye’ye zarar demektir. Türkiye’nin zarar  görmesi durumunda elbette AK Parti zarar görecektir. Bu nedenle bu seçim süreçleri çok önemliydi.” Seçimlerinde, yapılan çalışmalar sayesinde tahmin edilenden çok daha iyi sonuçlar elde ettiklerini vurgulayan Şentop, darbe teşebbüslerini böylece püskürttüklerini dile getirdi.

“Türkiye siyasi tarihinin en önemli siyasi dönüm noktalarındayız. Bu nedenle önümüzdeki seçimler çok önemli” diyen Şentop, gelecek seçimlerin Türkiye’deki siyasi ve ekonomik istikrarın, kalıcı barışın kalıcılığının test edileceği bir dönem olacağını ifade etti.

Konuyla alakalı  Fotograflar

[Best_Wordpress_Gallery id=”29″ gal_title=”20141116_AKPartiGMKahvaltiProgrami”]

IMG_2710

Bizi takip edin

DSGVO Cookie Consent mit Real Cookie Banner